CXO

Zamantaşı Nişantaş

Elda Sasun

Elda Sasun

1970 yıllarında taşındığımız , o zamanların sakin mahallesi Nişantaşı’nda bir nostalji gezisine çıkarsak, Nişantaşı bir zamanlar koca bir aile gibi, esnafları ,bakkalları,mekanları ile iç içe yaşayan bir semtti.Trafik neydi hiç bilmezdik..Eskiye özlem , bu sene Vali konak Caddesi başında yer alan Konak Pastanesinin uzun zaman kapalı olduktan sonra tekrar açılacağını haber aldığımız anda  dostlar ve komşularla  yaptığımız sohbetle başladı.

Eski Konak Pastanesi, basamaklarından dükkâna doğru indiğinizde sizleri bir lezzet dünyasına götürüverirdi. En başta eşsiz badem kurabiyeleri, unutulmaz mini pasta çeşitleri arasında en sevdiğimiz eklerler ve çeşitli renkli portakal, incir şekerlemeleri, her biri hakiki bir renk ve koku şenliği gibiydi.. En çok özlediğim şey ise neredeyse her dinin bayramlarında özel olarak hazırlanan tatlı çeşitleri. Mis gibi kokan Paskalya çörekleri ve renkli paskalya yumurtaları yanı sıra kaymaklı, portakallı veya bademli muhteşem beyaz tatlının tadına doyum olmazdı..Konak Pastanesinin hemen birkaç metre ilerisinde Şakayık sokakta ,Sevgili Hasan’ın Mevsim Manavı adeta hepimizin buluşma yeri gibiydi.Tam karşısında yer alan Atlas kasabı ile birleşen yılbaşıların vazgeçilmez alışveriş yeri meze ve şarküterileri,yılların değişmeyen mükemmel personeli ile Abant Şarküterisi ,yine hemen yanındaki Görgülü Pastanesi maalesef yıllarca bu mahalleye hizmet verdikten sonra bizleri özlemle bırakıp gittiler.Valikonağı Caddesi ve Nişantaşı’ndan bahsederken biraz da semtin tarihine değinmek isterim.Nişantaşı’nın geçmişi 1700 yıllarına dayanıyor:Osmanlı İmparatorluğu Devrinde, padişahların ava çıktıkları zaman yaptıkları ok atma yarışmalarında en uzak yere attıkları okun düştüğü yere, anıt nite­liğinde nişan taşları dikilirmiş. Ok atma yarışlarının yapıldığı yer halen, aynı isimle anılan Okmeydanı olup, hedef Nişantaşı’ndaki nişan taşları imiş. Nişantaşı’nın şu anki durumu göz önüne alınırsa bu bölgenin nişan ve av alanı olduğu inanılması oldukça zor değil mi?

Konak adı ile anılan bir yer daha var:”Konak Sineması”. Sinema, Valikonağı Caddesi üzerinde, Maçka Parkının karşısında 1950lerde Başaranlar tarafından inşa edilmiş. Haftanın belirli akşamlarına abonman biletleri olanları hatırlayınız mutlaka vardır.Her yeni film başladığında, bu da genelde haftada bir olurdu,büyük bir çoşku ile o güzel balkonlu sinemadaki yeni filmleri görmeye gitmek çok keyifli bir adet haline gelmişti.. 1980senelerinin son yıllarında kapanan sinema hala her önünden geçtiğimde beni o günlerdeki anılara götürür

Mutfağımızın vazgeçilmez ürünlerinden biri de böreklerimizin ,baklava gibi tatlı ve tuzlu hamur işlerinin  tacı yufkadır.Yurt dışına her gittiğimde yufka siparişi hiç bir zaman eksik olmaz..Hiç bir benzeri hamurlar da  bizim yufkanın yerini alamaz. Yemek araştırmacıları, yufkanın Orta Asya ve Türk kültürünün bir parçası olduğunu söylerler.. Mahallemizde, 1971 yılında Vali konak Caddesi numara 56 da ufak bir yufkacı dükkânı vardı. Şimdi bir market işleten oğlu, babası Hüsnü Gül ‘ün Yufkacı dükkânını 15 Kasım1971 de açtığını anlattı. Ürün yelpazesi değiştikçe yufkacı Gül iki oğlu ile birlikte ilk önce bir şarküteri sonra da Nişantaşı Marketi açtılar.

Şakayık ile Akkavak Sokağı arasında yer alan Mıstık Parkı veya mahalle arasında kedi parkı olarak andığımız park başındaki basamaklarda,yaz kış demeden yıllarca kedileri bağrına basıp onlara babalık eden sevgili Ekrem’i de burada anmadan edemeyeceğim.Ekrem de maalesef aramızdan ayrıldı fakat onun anısı hep zihinlerimizde..Artık parktaki güzel bir kedi evi yanı sıra Nişantaşı’nın bir çok dükkanında bir kedinin barındığını  görmek mümkün..Kaybolan bazı mekan ve lezzetlerin yerine birçok kafe, yeni pastaneler ve dükkanlar açıldı. Yine de ben bazen nostaljik bir yolculuk yaparak eskileri de hatırlamayı seviyorum. Yılların enginarcılarımız, çiçek satıcılarımızın oluşturduğu  renkli köşelerimiz,eski kuruyemişçimiz ve isimleri çok olmasa da halen var olan sevgili esnaflarımız iyi ki varsınız…

Elda Sasun

Sosyolog, Şalom Gazetesi ve Dergi yazarı, Kişisel ve Holistik gelişim eğitmeni .

Menü