CXO

Türkiye Turizm Stratejisi 2023 Eylem Planı

Kadir Toprakkaya

KADİR TOPRAKKAYA – FIJET Uluslararası Turizm Yazarları Üyesi

Türkiye olarak bir gününde dört mevsimin yaşanabileceği özellikleri barındıran, dünyanın en güzel, en değerli topraklarında yaşıyoruz. Ancak bu değerin hiçbir zaman farkında olamadığımız da ayrı bir gerçek.

Bir de buna doğanın izin vermediği zamanları eklediğimizde, önümüzün nasıl kesildiğini daha iyi görebiliyoruz. Bunun son örneğini, yaşamakta olduğumuz COVID-19 salgın süreci ile daha iyi kavramış bulunuyoruz.

Türk siyaseti, hep “Arpalık” ya da “Adama İş” olarak görmekte olduğu turizm bakanlığına, tarihinde ilk defa politik özveride bulunarak dışarıdan ve konusunda uzman, turizmin içinden bir ismi bakan olarak atamış ve büyük hedefler belirlemişti.

70 MİLYON TURİST, 70 MİLYAR DOLAR TURİZM GELİRİ HEDEFİ

Atılacak adımlarla turist sayısının 2019 yılında 50 milyona, turizm gelirinin de 35 milyar dolara çıkması, 2023 yılına kadar ise 70 milyon turist, 70 milyar dolar turizm geliri hedeflenmişti. Ancak 2019 yılının son çeyreğine girdiğimizde Çin’de başlayan ve kısa zamanda bütün dünyayı saran COVID – 19 salgını, Türkiye ile birlikte bütün dünyada turizmi adeta yerlere vurdu.

ZAMAN, KRİZİ FIRSATA DÖNÜŞTÜRME ZAMANI

Eskilerin karşılaştıkları olumsuzluklar karşısında çok sık kullandığı bir söz vardır, “Her şerde bir hayır vardır…” Evet çok doğru bir sözdür ve biz de Türkiye olarak buradan yola çıkıp yaşamakta olduğumuz bu derin krizi fırsata dönüştürmeliyiz.

ALTYAPI ve TANITIM SEFERBERLİĞİ

Hemen akla gelen ilk sorunun ‘nasıl?’ olduğundan yola çıkarak önce altyapı adına eksiklerin belirlenmesi, ardından büyük bir tanıtım seferberliğine başlanması ile bu soruya cevap verilebilir. ‘Ortada turist yok ne alt yapısı, kime neyi neden tanıtacaksın?’ gibi karşı sorular gelebilir. Ona da verilecek cevap;, “Evet şu an için yok ama olduğu zaman da cevap verecek durum olmaz. Elbette bu durum böyle devam edecek değil. Unutmayalım ki, ekonomistlerin çok sık kullandığı bir söz vardır;, beklentiler alınır, gerçekler satılır…” Şimdilerde yaşanan bu salgın sürecinden kurtulmak yegane beklentimiz, bu gerçekleştiğinde elimizde satacak bir şey olmazsa yine kaybeden biz oluruz…

TURİZM EYLEM PLANI VE 2023 HEDEFLERİ

Şimdilerde ülke olarak bulunmakta olduğumuz boşlukta eksiklerimizi belirleyip, nasıl güzel ülkemizi en iyi biçimde dünyaya tanıtırız? Yapılacak tek doğru şey bu hesapları, bu planları yapmak olmalıdır. Bir başka deyişle, 2007 yılında hazırlanan, 2007 -2023 Turizm Stratejisi Eylem Planı’nın tekrar dikkatle okunması, güncellenmesi ve uygulanması olmalıdır.

 

Menü