CXO

Tehdit mi fırsat mı?

Cenk Dağcı

Pandemi sürecinden hepimiz gerek birey olarak gerekse kurumsal anlamda maddi ve manevi olumsuz etkilendik ve halen de etkileniyoruz. Çevremizde de dostlarımızın, arkadaşlarımızın, tanıdık tanımadık birçok kişinin psikolojisinin de bozulduğu aşikar. Bu büyük sorun, karşımızda aşılamaz bir tehdit olarak duruyor.

Büyükada’da mini butik otel sahibi olarak bizler de turizm sektöründe yara aldık. Konuklarımız her ne kadar memnun da olsa hizmetlerimizden, her ne kadar temizlik açısından önlemlerimizi alsak da etkilenmemek mümkün olmadı. Peki, bu gerçekten tehdit mi? Yoksa hepimizin bir dayanışma içine girerek, aşabileceğimiz bir fırsat mı? Bunun cevabı bizlerde ve sorunlara bakış açımızda, sorunları ele alış biçimimizde saklı.

Bana sorarsanız eğer, fırsat ama tek başına aşabileceğimiz bir sorun değil pek tabii ki de… Şimdi duyar gibi oluyorum; “Nasıl fırsat olur?” Kendi oluşumumdan örnek verebilirim; Leaders CXO (www.leaderscxo.com)

Bünyemizde turizm sektöründen iş insanlarının da olduğu, sektörel anlamda yeni projeler üretebilen, doğru zamanda doğru kişileri doğru mekanlarda buluşturan bir iş dünyası platformu… Pandemi sürecinde başlattığımız bir network platformu. Leaders, iş dünyasının önde gelen temsilcilerini bir çatı altında buluşturarak, ticari ilişki ve iş birliğinin arttırılması yönünde çalışmalar yapan, gönüllü/global bir iş dünyası kuruluşu/ üyelik platformudur.

Leaders’ın hizmet ideali “Önderlik” olarak tanımlanır. Bu anlayış tüm Leaders’ların ortak tavrı olurken, insanları ortak amaçlar çerçevesinde bir araya getirir. Grubumuzun her üyesi, pozisyonları itibariyle Türkiye ekonomisinde üretim, katma değer, istihdam gibi alanlarda önemli temsil yeteneğine sahiptir. Üyeler yeni referanslarla tanışır, sanayiden teknolojiye, gıdadan bilişime birçok sektör temsilcisiyle kültürel ve ticari iş birliği imkanına kavuşur.

Dostluk: Leaders üyeleri, nezaket ve cömertlik ilkelerini benimser. Kurulan dostluklarda paylaşmak her şeyi değerli kılar.

Değer: Leaders üyelerinin vakti değerlidir, ancak mutlaka dostlarına ayıracak zamanları vardır. Onlar için dostuk ve paydaşlık, paylaşılması gereken değerlerdir.

Leaders olarak ülkemizin dinamiklerini en etkin şekilde kullanabilmek için inisiyatif alıyoruz ve iş dünyasından farklı bir bakış açısı çıkarmaya çalışıyoruz.

 • Biz ülkemize bağlıyız.
 • Biz herkes için bir şey yapılabileceğine eminiz.
 • Biz güvenilir olmanın önemine inanıyoruz.
 • Biz dürüst olmanın önemine inanıyoruz.
 • Biz başarı ve sonuç odaklıyız.
 • Biz yeniliklere ve teknolojiye sonuna kadar açığız.
 • Biz şanlı tarihimize inanıyor ve onu yarınlara taşıyoruz.
 • Biz çevreye çok değer veriyoruz.
 • Biz insanı sadece kaynak olarak görmüyoruz, ona değer veriyoruz.
 • Biz her zaman girişime inanırız.
 • Biz çok çalışkanız.
 • Biz istihdama ve gelişmeye değer katacak tüm çalışmaları destekliyoruz.

Yukardaki tüm bu değerlere önem vererek kurduğumuz iş networkleri ile yeni fırsatlar doğurmayı amaçladık. Gördük ki olumlu geri dönüşler alıyoruz, her ay mikro ve makro toplantılar yapmaya başladık.

Dayanışma ve motivasyon, kardeşlik, dostluk, paylaşım, bizler için hangi sektörde olursak olalım çok önemli. Çevremizi motive edecek faaliyetlerde bulunmamız ve insanları olumsuzluklardan uzaklaştıracak, ülke ve bireyler yararına projeler geliştirmemiz önceliğimiz. Birbirimize destek olmak ve inanmak zorundayız. İşte o zaman tüm tehditler fırsat oluverir!

Cenk Dağcı / Leaders CXO Yönetim Kurulu Başkanı

Menü