CXO

Covid-19’dan Sonra Yaşam: İç Tasarım Nasıl Değişecek?

Cahit Urfan

ASKON ( Anadolu Aslanları İşadamları Derneği ) Antalya Şube Başkanı Cahit URFAN;

“Covid-19 salgını, küresel nüfus için her şeyi değiştirdi. Etkisi, her sektörden insanları gerçek zamanlı olarak ve uzun vadede devam edecek kalıcı etkilerle esnetmeye ve gelişmeye zorladı. Yaşama, çalışma, öğrenme ve hatta oyun oynama biçimlerimiz, kriz günlerinde dramatik bir şekilde değişti. Değişiklikler birçok yönden kalıcıdır.

Tarımdan ilaca, giyimden havacılığa, seyahatten teknolojiye, otomobilden mimariye her alanda bu değişimler hissediliyor.” dedi.

“İç tasarımın geleceği, hastalığın yayılmasını hafifletmeye yardımcı olacak temizlik ve malzemeleri, eve bağlı faaliyetler için ayrı alanlar sağlayan kat planlarını ve odak noktasını birleştirerek, koronavirüs tarafından sonsuza kadar değiştirilmiş bir dünyanın gerçekliğini yansıtacak.” Diyen URFAN; “İç mimarlar (ve ev sahipleri) evde daha fazla zaman geçirmek ve böylece dış dünyadan sakinleştirici bir sığınak yaratmak anlamına gelen yeni bir yaşam tarzını benimsemeye başlayacaklar.” diyerek devam etti;

URFAN; “Zaman Geçtikçe Mimariye Yeni Yaklaşımlar Tasarlama İhtiyacı Ortaya Çıkacaktır.”

“Öngörülebilir gelecek için sosyal mesafenin sınırları içinde yaşamak, yaptığımız her hareketi ve tam anlamıyla aldığımız her nefesi etkiler. Mimarlık, her zaman çevremizdeki alanları optimize etme ve onlarla etkileşim kurma şeklimizi tasarlamanın ve inşa etmenin bir yolu olmuştur. Dünya’da nasıl yaşadığımızı, içeride veya dışarıda olsun; evlerimizde veya halka açık yerlerde. Mimarinin bu temel alanı – bir topluluk olarak çevremizle ve çevremizdeki diğer insanlarla nasıl etkileşim kurduğumuzu ve hatta bireysel hayatlarımızı nasıl yaşadığımızı tasarlamak, şimdi ciddi bir revizyon görebilir. Uygulayıcı mimarlar için bunun muazzam bir zorluk olduğu kanıtlanmıştır. Başlangıçta, belki de insanlar inşaat ve diğer mimari projelerle boğuşurken tamamen durma noktasına gelen işlerde bir düşüş olacak ve zaman geçtikçe mimariye yeni yaklaşımlar tasarlama ihtiyacı ortaya çıkacaktır.”

Antibakteriyel Malzeme Kullanımı

Koronavirüs salgını sırasında yaşam ve çalışma alanlarınızı olabildiğince temiz tutmaya nasıl yardımcı olabilirsiniz? . Diğerlerinden daha steril olan ve tasarımın geleceğinde daha da fazla kullanılacak olan bir çok az malzeme var.

Bakır, pirinç ve bronz gibi metaller, çok çeşitli mikroorganizmaları yok etmek için kendine özgü özelliklere sahip doğal antimikrobiyal malzemelerdir. Bu metaller yalnızca hijyenik olmakla kalmadı, aynı zamanda yaşam ve çalışma alanlarımızı ısıtmak için de kullanılacak.

( İpucu ; Musluklarda, kapı kollarında ve dolap topuzlarında – sıkça dokunulan yerlerde – bakır, pirinç ve bronz kullanın. )

Döşeme için sıcak, hafif meşe ağaçlarının görünümünü seviyoruz ve bunun ev tasarımında büyük bir trend olmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

Özel Alanlar

¨Kamusal alanlarda bazı devrim niteliğinde değişiklikler yapmanın yanı sıra, mimarlar ve iç mimarlar evler ve özel alanlar için tasarım modellerini yeniden düşünüyor¨. Devam eden pandemi, sağlık ve zindeliğe yeniden odaklanmanın odak noktası olduğu dünya genelinde günlük alışkanlıklarda ve çalışma düzenlemelerinde aksamalar yarattı. İç mimarların şimdi ve gelecekte, temiz, esnek ve duyarlı bir yaşam ortamının nasıl sağlanacağına yoğun bir şekilde odaklanmaları gerekecek.

Yeni alanlar, sosyal mesafeyi korurken, sakinlerin doğa ve toplumla ilişki kurmasına imkan verecek şekilde tasarlanacak. Yeni ev modeli, “evden çalışmayı” kolaylaştıran esnek iç mekanlar gerektirecek. Yeni artan gereksinimleri ve işlevselliği karşılamak için mutfaklar, genişletilmiş mutfak depolama alanı ve artan kiler boyutları ile zenginleştirilecektir. Bir evdeki balkonlar, sundurmalar, bahçeler ve teraslar gibi alanlar, insanlarla etkileşim kurmanın daha kolay ve güvenli hale geldiği ve ayrıca ailelerin rahatlaması ve gençleşmesi için çok önemli bir rol oynayacak.

Son raporların çoğuna göre, çalışan nüfusun yarısından fazlası için, evden çalışmanın radikal değişimi kalıcı hale gelebilir. Tasarımcılar artık çalışma yüzeylerini apartman dairelerine dahil ederek projeleri finansal olarak sürdürülebilir kılmak için yaratıcı yollar üzerinde düşünüyorlar.

Günümüzde bazı kuruluşlar, çalışanlarını evdeki çalışma alanlarını finanse ederek bile destekliyor. Evdeki işyerleri, üretkenliğin engellenmeyeceği ve insanların bağlantısını kesmek istedikleri zaman için yeterli alanın olduğu bir şekilde tasarlanmalıdır. Evin yapısı içindeki bitkiler ve yeşil alan, hava değişimine faydalı olduğu, anlık olarak koptuğu ve stresi azalttığı için büyük önem verilmektedir.

Karantina sırasında, virüsün yayılmasını önlemek için birbirimizle – ve dış dünya – arasına bir boşluk koymak zorunda kaldık. Farklı aktiviteler için ve ailelere biraz nefes alma alanı sağlamaya yardımcı olmak için ayrı alan ve odalar, bir ev tasarımında giderek daha önemli hale gelecektir

Ayrı bir misafir odası , hasta olabilecek birini izole etmek veya konuklara daha fazla mesafe ve mahremiyet sağlamak için faydalı olabilir.

Herkesi eğlendirmek için ev spor salonları, medya odaları ve oyun odaları gibi birden fazla aktivite ve eğlence alanı gerekli olacaktır. Bu salgın sırasında, kendimizi elimizde çok fazla zaman varken bulduk, bu yüzden ister bir aile oyun gecesi ister bir antrenman olsun, evdeki herkes için yer ihtiyacı arttı.

SAKİNLİK 

Yaşam alanlarımız fiziksel sağlığımızı ve duygusal zihin durumumuzu büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle, duyularımızı iyi bir şekilde harekete geçiren, rahatlamayı geliştiren ve bunları kullanan kişilere sağlık ve zindelik yararları sağlayan ortamlar yaratmak önemli olmaya devam edecek diyen URFAN;

Doğaya dönüş birçok farklı şekilde vurgulanacaktır. Dışarıya bakan daha büyük pencerelerden ve doğal dünyayı yansıtan renkler kullanılacak. Bir evde bol miktarda yeşillik olması da genel refahımız için açık ve kolay bir uyarıcıdır (birçok sağlık yararının yanı sıra).

İç mekanlarda mutlaka bir güvenlik ve sakinlik hissi olacaktır. Dünya belirsizlikle dolu olduğunda, yumuşak ve rahat malzemeler, açık renkler ve rahatlatıcı hisler ile dış dünyadan bir kaçış hissi veren bir alana sahip olmak tasarımın ön koşulu olacaktır. ( İpucu ; yatak odasında derin bir uyku için lavantayı ve ofiste nane şekerini deneyin. ) dedi.

Biz küresel bir  tasarımcı, stratejist ve uzman markayız. İç mimarinin merceği aracılığıyla yalnızca çevreye odaklanıyoruz. Kendimizi yaratıcılığa, yeniliğe, büyümeye ve topluluklarımıza adamış, birbirimize bağlı değişim temsilcileriyiz.

İnovasyon, araştırma ve müşterilerimizin markalarını içeren akıllı, son derece yaratıcı çözümler üzerine inşa ederek, bu alanda ilerlemekteyiz. Çeşitli ve çok yetenekli profesyonellerimiz tutkulu, yoğun ve derinlemesine müşteri odaklıdır.

Karmaşık sorunları çözmek ve insanların geliştiği yüksek enerjili ortamlar tasarlamak için müşterilerimizle birlikte çalışmaktan ilham alıyoruz. Çalışmamız sayesinde tutkumuzu müşterilerimizle paylaşmaya çalışıyoruz.

* İhtiyaçları eyleme dönüştürerek ilham verici ve kalıcı çözümlere ulaşıyoruz.

* En iyilerle çalışmayı ve herkese saygılı davranmayı taahhüt ediyoruz.

* İnsanlar, kaynaklar ve topluluklar için sorumlu görevliler olarak sağlık ve çevre uygulamaları için en son düşünceyi yaratıyoruz.

* Stratejik düşünürler olarak, dönüştürücü çalışmalarımızla sohbeti tanımlıyor ve standartları belirliyoruz. Böylelikle küresel tasarım diyaloğunu şekillendiriyoruz.

* Müşterilerimizin ortaklar olarak yıldızlar olduğunu bilecek kadar kendinden emin, aklı başında ve alçakgönüllüyüz. Bu nedenle işimizi kendimizi değil ciddiye alıyoruz. Müşteriler için en iyisini istiyoruz.

Cahit URFAN ;

Covid 19 Mimarlık okumakla ilgilenen gençler için yeni ve heyecan verici bir şeyin başlangıcını müjdeliyor.

Profesyoneller mimarlığın geleceğini yeniden yazmaya başladıkça, genç öğrenciler en iyi mimarlık kolejlerine katılmak ve bu evrimin bir parçası olmak için nadir bir fırsata sahip olacaktır.

Pandemi dönemin de öğrenim görecek olan öğrenciler yeni keşif ve büyüme yolculuğuna çıkacaktır. Size rehberlik edecek ve mimarinin geleceğinin fırsatlarını ve zorluklarını keşfetmenize yardımcı olacak bu alanda  yeni liderler yetişmesi sağlanacaktır diyerek sözlerine devam etti.

Cahit URFAN;

Mimari ve iç mimari alanda İnsan merkezli ortamlar tasarlıyoruz. Niyetimiz, insan deneyimini zenginleştirmek, sağlıklı alanlar oluşturmak, marka ve kültürü güçlendirmek ve teknolojinin yanı sıra yeni çalışma yöntemlerini entegre etmektir. Müşterimizin vizyonunu ve hedeflerini gerçekleştirmek için geleceği tahmin ediyoruz.

  • Cafe
  • Restoran
  • Otel
  • Mağaza
  • Villa ve Ev Tasarımı
  • Rezidans

Alanların da uzmanlaşmış ekibimiz ile hizmet vermekteyiz.

Pandemi ile  mimarlık ve iç mimarlık tasarım da yeni bir yöne doğru yenilenmiş bir itiş ve artan bir talep oluşacaktır. Okuyucularımızın bu konu ile yaşam alanlarını değiştirmeye hazır olmalarını tavsiye ediyorum diyerek sözlerini noktaladı.

www.cahiturfan.com

Menü