CXO

Burkay Adalığ

Eğitim:

Dr Burkay Adalığ Hakkında:

Dr Burkay viskiyle Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuduğu yıllarda tanıştı. Ankara Onkoloji Hastanesi’nde Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanlığını tamamlayan Adalığ, HÜFAM Finans ve İşletme Yönetimi programını tamamladıktan sonra ilaç sektörüne geçiş yaptı. 18 yıl uluslararası ilaç firmalarında çeşitli düzeylerde yöneticilik yaptıktan sonra son görevi olan GSK Global Medikal Direktörlüğü’nden ayrılarak 2019 yılında tutkusu olan viski kültürüne daha fazla zaman ayırmak için kurumsal hayata veda etti.

Dr Burkay Adalığ 2013 yılında Türkiye’nin sadece viski kültürü üstüne yazılar içeren ilk websitesi olan meleklerinpayi.com u kurdu. Kısa sürede önce Türkiye ve ardından dünyanın en çok ziyaret edilen viski siteleri arasına giren meleklerinpayi.com 2016 yılında dünyanın önemli viski referans kitaplarından olan Malt Whisky Yearbook’ta listelendi. Dr Adalığ 2014 yılında Türkiye’nin ilk viski tadım kulüplerinden olan Maltın Günü’nü ve 8000 üyesiyle dünyanın en aktif viski forumlarından biri haline gelen Viski Tutkunları’nı kurdu. Maltın Günü, Türkiye’nin tematik tadımlar düzenleyen ve farklı konularda eğitim setleri hazırlayan ve paylaşan ilk kulübü oldu. Yaklaşık 150 kişinin katıldığı World Whisky Day 2015 daveti dünyadaki viski fuarlarının Türkiye’deki ilk benzeri oldu.

2015 yılında Amerika’da Whisky Blog of the Year a aday gösterilen ve 2016 yılında Altın Örümcek Web Ödülleri’nde Yılın En İyi Kişisel Web Sitesi ödülünü alan meleklerinpayi.com 2018 yılında dünyanın en etkili viski blogları arasında listelendi ve Dr Burkay Adalığ tüm dünyadan seçilen 16 kişiyle birlikte Most Influential Whisky Bloggers listesine girdi.

2019 yılında IWSC Spirit Communicator of the Year ödülünde finale kalan Dr Burkay Adalığ İskoçya’nın en prestijli ünvanlarından olan Kadeh Muhafızlığı (Keeper of the Quaich) 2020 adayıdır. Scotch Malt Whisky Society, Institute of Brewing and Distilling ve Irish Whiskey Association üyesidir.

Bugüne dek 1500’ün üstünde viski tadan, sitesi ve sosyal medya kanallarında 800 ün üstünde makale ve tadım notu paylaşan Dr Burkay Adalığ 2019 yılında MEPA Eğitim, Danışmanlık ve Organizasyon firmasını kurdu. Viski101 (tescilli marka), Viski201, Puro101, LTC101, LTC201 gibi eğitim modülleri ile kişi ve kurumlara özel viski, distile içkiler ve puro eğitim programları düzenlemekte, kitap yazmakta ve seyahat danışmanlığı yapmaktadır. MEPA Consultancy, British Chamber of Commerce in Turkey üyesidir

Meleklerinpayi.com

Meleklerinpayi.store

Mepaconsultancy.com

 

 

Menü